Kort verslag van de verzoening met de 64 vertegenwoordigers van de voormalige koloniën op Jom Kippur 2024 in Jeruzalem, 6 tot en met 14 oktober 2024.
Een oproep
Een oproep uit de Stille Oceaan kwam naar Nederland van de Sion Kids Papoea, via Marthen Su in dec 2022:
Volk van Nederland, maak het goed met uw voormalige koloniën voor God in Jeruzalem! Verwijder de stenen die Zijn bezoek en herstel belemmeren.
3 sleutelteksten stonden daarbij centraal:
Jesaja 62:10
Zacharia 8:22,23
Jesaja 41:1
In werkgroepen hebben bidders en leiders via St. Het Mosterdzaadje, St. Boete en Verzoening en St. Pillar of Fire 1,5 jaar gewerkt aan voorbereidende erkenningspunten. We verdiepten ons in de historie en de pijnpunten werden met de betrokken landen besproken. Daarbij nam door de ernst van de feiten onze verootmoediging alleen maar toe en vloeide menig traan om te wenen over zoveel onrecht waarvan we niet eerder wisten of nog erger wilden weten.
Het hielp dat juist in deze voorbereidingstijd het nationale herdenkingsjaar voor het slavernijverleden viel en vele, vele documentaires en publicaties beschikbaar kwamen. Het werd duidelijk dat een groeiend bewustzijn voor de ware toedracht van de trauma’s uit het slavernijverleden eindelijk de juiste aandacht kregen en de achterliggende waarheid naar boven kwam.
Ook konden we aansluiten bij verschillende verzoeningsreizen van betrokkenen uit het verleden naar Suriname, West-Papoea, Zuid-Afrika en reizen in het kader van deze verzoening naar Indonesië en Suriname. We zijn dankbaar dat Hashem de juiste mensen daarvoor bij elkaar geroepen heeft. Wij kwamen niet als individuen maar als vertegenwoordigers van onze volken bij elkaar.
En daardoor heen maakte G’d het persoonlijk: Zo bleken bijv. de voorouders van ondergetekenden allebei rechtstreekse nazaten te zijn van de Heren XVII uit de VOC en vele anderen hadden een eigen verwerkingsproces met de familiegeschiedenissen in samenhang met de voormalige koloniën. Ook de steun en betrokkenheid van Surinaamse, Antilliaanse, Molukse, Papoease en Indonesische Nederlanders waren essentieel in de voorbereidingen en de reis naar Jeruzalem.
Verder onderzochten we het verschil tussen excuses maken (wat op een horizontaal vlak door de minister president en de koning uitgedragen werd) en het belijden van schuld (wat juist alleen mogelijk wordt door de vergeving van schuld voor het aangezicht van God).
In navolging van de Papoea’s met hun grote liefde voor Gods volk in Israël deelden we allen uit 4 continenten in die eenheid om samen naar Jeruzalem op te trekken, waar de God van Abraham, Isaak en Jakob Sion verkoos als zijn woonplaats en de hemelse rechtbank zijn zetel heeft en de Messias zal komen. Dat onze bijeenkomsten plaats vonden in de oude stad en op de berg Sion in Jeruzalem maakte het allemaal heel speciaal, zeker in deze spanningsvolle tijd voor Israël, waar wij overigens een uiterst vredig Jeruzalem mochten beleven.
Het is moeilijk te beschrijven hoe diep de verzoening ons allen aangeraakt heeft en we verwijzen dan ook graag naar een gemaakte filmimpressie om over te brengen hoezeer dit ons hart EN het hart van G’d geraakt heeft. Er is veel herstel gekomen en een versterking van ieders eigen door G’d gegeven identiteit, waardoor juist velen in meer autoriteit kunnen staan voor hun eigen volk en voor het zegenen van Zijn volk ter vervulling van G’ds bedoelingen in deze woelige wereld met alle volken. Aan Hem behoren de natiën toe! Moge in Nederland daarvoor de ogen opengaan.
Voor meer informatie verwijzen wij naar de website: www.ircj.nl. Hier is een filmimpressie te zien en uitgebreide achtergrond informatie en erkenningspunten.
Bernard en Caroline Hardick-van Verschuer.